Razstava

Uroš Abram: Dialoški portreti

03. 06. 2017 – 03. 09. 2017

V stoletjih nakopičene portretne konvencije so danes ustvarjalcem na voljo kot komunikacijski repertoar, ki napolnjuje naš prostor in čas. V seriji portretov sodobnih slovenskih ustvarjalcev Uroš Abram predstavlja njihove podobe kot kolektivne stvaritve, katerih produkcija je podrejena natančno opredeljeni dialoški metodi. V njih se nam razodene nov etos sodobnega “umetnika”, ki je zapustil svoj posvečeni prostor ustvarjanja, da bi ustvarjalni praksi vrnil družbeno odgovornost in umetnosti njeno izgubljeno avro. Abramovi dialoški portreti so nekakšni portraits parlants, govoreči portreti, ki s svojstveno obliko sodelovanja portretista in modela presegajo običajne portretne žanre. Slednje mora avtor upoštevati zato, da bi s podobo zajel in posredoval bistvo portretirančevega bivanja v individualnem in javnem smislu.

Portreti nam spregovorijo o tem, kdo in kaj so danes umetniki, odkar je postmoderna tako radikalno razvrednotila pojem visoke umetnosti in so se ustvarjalci sami odrekli vzpostavljeni podobi umetnika kot družbenega subjekta – poduhovljenega dobrotnika človeštva, ki se ne glede na žrtve razdaja za nekaj, kar presega njega in sámo eksistenco; podobi ustvarjalca, ki je ločena od siceršnjega sveta med stenami njegovega ateljeja, kjer raziskuje in snuje podobe nadčasovnih resnic. Pogoji neoliberalnega kapitalizma umetnika silijo, da se spopada z življenjem samim, z zagotavljanjem eksistence v pregretih razmerah izkoriščanja, družbene marginalizacije, materialne in intelektualne prikrajšanosti. Ob izgubi položaja umetnosti kot privilegirane družbene dejavnosti in ob njenem zdrsu na lestvici družbenih vrednot umetnikom ostaja samo boj za popolno družbeno preobrazbo. Tedaj se umetnost in življenje tesneje prepleteta, saj ju motivirajo podobni cilji. Uroš Abram v podobah sodobnih ustvarjalcev dokumentira kaotični proces preobrazbe osnovnih določil umetniškega ustvarjanja in kulturne politike v današnjem trenutku.

Besedilo: dr. Andrej Smrekar

Foto: Maruša Lapuh, arhiv GBJ

Razstave / Aktualne

  • Ana Vrtačnik

    Učinek dotika

    11. 04. 2025 - 29. 06. 2025

    Razstava Ane Vrtačnik Učinek dotika v Lapidariju Galerije Božidar Jakac z izzivanjem tradicionalnih muzejskih konvencij o prepovedi dotika odpira vprašanja o telesni izkušnji in dovoljuje neposreden stik z umetninami. Vse, česar se dotaknemo, se dotakne tudi nas. Likovno delo se nas obič…
  • Bogdan Borčić & Johnny Friedlaender

    V dialogu

    08. 02. 2025 - 25. 01. 2026

    V sklopu XIX. postavitve v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića v dialog postavljamo dela dveh velikih umetnikov in mojstrov grafike, Bogdana Borčića in Johnnyja Friedlaenderja.

  • Dragica Čadež

    15. 01. 2025 - 01. 06. 2025

    Manjša retrospektivna razstava Dragice Čadež predstavlja presek več kot petdesetletnega opusa kiparke, ki od sredine 60. let dodobra zaznamovala slovenski in širši regionalni kulturni prostor. V Galeriji Božidar Jakac smo razstavo postavili ob praznovanju kiparkinega prejema Prešernove …

Razstave / Prihajajoče

  • Dušan Fišer

    26. 09. 2025 - 08. 02. 2026

    Razstava Dušana Fišerja v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila presek njegovih pretežno novejših del, ki bodo prilagojena specifičnemu ambientu.

  • Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije

    12. 09. 2025 - 15. 02. 2026

    Razstava Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije bo obeležila 50. obletnico Galerije Božidar Jakac in predstavila bogato zbirko del, Zbirko Gorjupove galerije, ki nastaja že vse od leta 1957 kot najstarejša zbirka muzeja.

  • Vesna Perunović

    Paradigma doma

    25. 07. 2025 - 30. 11. 2025

    Razstava umetnice Vesne Perunović, ki živi in dela med Kanado in Srbijo, na ogled postavlja dela iz preteklih petnajstih let, ko se je z različnimi sredstvi ubadala s premišljanji o vzpostavljanju in predstavljanju identitete.

  • 30. mednarodni simpozij kiparjev Forma viva

    01. 07. 2025 - 01. 08. 2025

    Ena največjih manifestacij na vizualnem področju v naši polpretekli zgodovini, Mednarodni simpozij kiparjev Forma viva, bo v letu 2025 na delovišču v Kostanjevici na Krki izvedena že tridesetič.

  • Ivo Prančič

    Pregledna razstava

    16. 05. 2025 - 24. 08. 2025

    Kmalu v GBJ! Pregledna razstava bo predstavila obsežen slikarski opus Iva Prančiča, ki že od sredine 80. let 20. stoletja pomembno prispeva k razvoju nemimetičnega in ekspresivnega slikarstva v Sloveniji in širši regiji.

  • Apolonija Simon

    Nedokončane zgodbe

    09. 05. 2025 - 31. 08. 2025

    Kmalu v GBJ! Samostojna razstava slikarke Apolonije Simon: Nedokončane zgodbe v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila njena novejša slikarska dela. Simon je ena vidnejših slikark v slovenskem kulturnem prostoru, ki zmore ustvarjati dela velikih dimenzij z izjemno aktualnimi tematikami.