Razstava

Odmaknjeni pogled: Nova stvarnost in realizmi v Srednji Evropi (1925-1933)

22. 11. 2024 – 23. 03. 2025

Mednarodna razstava Odmaknjeni pogled: Nova stvarnost in realizmi v Srednji Evropi (1925-1933) se osredotoča na zgodovinsko obdobje druge polovice 20. in začetka 30. let prejšnjega stoletja v srednji Evropi, ko je ekspresionizem, ki je takrat prevladoval v moderni umetnosti, izgubil svoj zagon in dal prostor novim umetniškim težnjam. Po travmatični izkušnji prve svetovne vojne je v 20. letih prišlo do velikega preobrata, ne le v politiki in gospodarstvu, temveč tudi v umetnosti in kulturi. V vizualni umetnosti se je uveljavil slog novega realizma, katerega objektivni, resignirani in ironični izraz je ustrezal duhu časa.

Po koncu prve svetovne vojne in epidemiji španske gripe je srednja Evropa obtičala v obdobju burnih političnih, družbenih in kulturnih preobratov. To je med številnimi ljudmi, predvsem v urbanih središčih, povzročilo predstave o nemoči in posledično cinizem, saj je bilo dokaj jasno, da je socialni, ekonomski in politični sistem dolgoročno nevzdržen. Zato je umetnost sledila splošni družbenopolitični situaciji, nova stvarnost oziroma novi realizmi pa so bili logična reakcija na dogajanje v družbi; obrat k izčiščenemu realizmu, klasicizmu in novim medijem je odražal težjo po vrnitvi k redu in upanju, da se bo burna družbenopolitična in ekonomska situacija umirila. Na drugi strani so novi realizmi predstavljali dokaj angažirano umetniško gibanje, ki je v mnogih pogledih predvidelo prihodnjo radikalizacijo družbe, totalitarizme tridesetih let prejšnjega stoletja in navsezadnje prihajajočo vojno.

Razstava prispeva k podrobnejšem vpogledu v umetniško produkcijo v obdobju 1925-1933 v širšem prostoru srednje Evrope, prav tako pa ponuja možnost za analiziranje takratnih družbenih procesov skozi umetnost, ki je navsezadnje ogledalo duha prostora in časa. Osredotoča se na obrobne manifestacije nove stvarnosti in novih realizmov v Srednji Evropi in zlasti na nekatera manjša, a nič manj pomembna kulturna (urbana) središča , kot so Chemnitz, Halle, Gradec, Budimpešta, Brno, Sofija, Reka, Zagreb, Maribor in Ljubljana.

Na razstavi so predstavljena dela številnih umetnikov iz širšega srednjeevropskega prostora:

Emma Abram, Anna Bartoniek, Vladimir Becić, Giovanni Colacicchi, Stane Cuderman, Ivan Čargo, Avgust Černigoj, Tošo Dabac, Gyula Derkovits, Zoran Didek, Otto Dix, Petar Dobrović, Marianne Dufour, Cata Dujšin Ribar, Conrad Felixmüller, Hans Finsler, Jaromír Funke, Jenő Gábor, Ladislao de Gauss, Pencho Georgiev, Olaf Globočnik, Jože Gorjup, France Gorše, George Grosz, Božidar Jakac, Alexander Kanoldt, Imre Kinszki, Karlo Kocjančič, Gojmir Anton Kos, Ivan Kos, Tine Kos, France Kralj, Mara Kralj, Tone Kralj, Fran Krašovec, Stane Kregar, Jan Lauschmann, Marius Ledda, Gerda Leo, Peter Loboda, Miha Maleš, Ida Maly, Piero Marussig, France Mihelič, Jerolim Miše, Mario Moschi, Franjo Mosinger, Omer Mujadžić, Živorad Nastasijević, Dana Pajnič Oražem, József Pécsi, Gregor Perušek, Veno Pilon, Nikolaj Pirnat, Elda Piščanec, Oton Postružnik, Mira Pregelj, Ivo Režek, Nasta Rojc, Cagnaccio di San Pietro, Ekaterina Savova Nenova, Georg Schrimpf, Maksim Sedej, Janko Skerlep, Hinko Smrekar, Orlando Sora, Franjo Stiplovšek, Vladimir Štoviček, Zlatko Šulentić, Sava Šumanović, Đuro Tiljak, Ivana Tomljenović Meller, Marijan Trepše, Ante Trstenjak, Kiril Tsonev, Vladimir Varlaj, Drago Vidmar, Nande Vidmar, Géza Vörös, Eugen Wiškovský, Johannes Wohlfart, Gustav Wunderwald, Karl Yordanov.

Ob razstavi bo izšla tudi obsežna publikacija s prispevki interdisciplinarne skupine strokovnjakov.

 

Umetniška dela za razstavo smo si izposodili pri:

Galerija Miha Maleš, MM:K – Medobčinski muzej Kamnik
Galerija umjetnina, Split
Kunstsammlungen Chemnitz – Museum Gunzenhauser, Stiftung Gunzenhauser, Chemnitz
Kulturstiftung Sachsen-Anhalt, Kunstmuseum Moritzburg Halle (Saale)
Ljudski muzej, Rogaška Slatina
Magyar Fotográfiai Múzeumról, Kecskemét
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
Mart, Museo di arte moderna e contemporanea di Trento e Rovereto, Collezione VAF-Stiftung, Rovereto
MGML (Mestni muzej Ljubljana)
Mestni muzej Krško
Moderna galerija, Ljubljana
Moravské galerie, Brno
Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka
Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, Ljubljana
Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb & Arhiv Tošo Dabac, Grad Zagreb
Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Ljubljana
Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb
Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb
Narodna galerija, Ljubljana
Neue Galerie Graz am Universalmuseum Joanneum, Graz
Pilonova galerija Ajdovščina
Posavski muzej Brežice
Софийска градска художествена галерия [Sofia City Art Gallery]
Tolminski muzej, Tolmin
Umetniška zbirka Kroples, Grosuplje
Umetnostna galerija Maribor
zasebni lastniki

Razstave / Aktualne

  • Odmaknjeni pogled: Nova stvarnost in realizmi v Srednji Evropi (1925-1933)

    22. 11. 2024 - 23. 03. 2025

    Mednarodna razstava Odmaknjeni pogled: Nova stvarnost in realizmi v Srednji Evropi (1925-1933) se osredotoča na zgodovinsko obdobje druge polovice 20. in začetka 30. let prejšnjega stoletja v srednji Evropi, ko je ekspresionizem, ki je takrat prevladoval v moderni umetnosti, izgubil svoj …
  • Duba Sambolec

    Uničenje/Singularnost

    20. 09. 2024 - 09. 02. 2025

    Razstava z naslovom Uničenje/Singularnost v nekdanji samostanski cerkvi GBJ predstavlja celostno delo umetnice Dube Samobolec, ki se tako odziva na eno izmed (še vedno) grozečih nevarnosti sodobnega časa – globalni jedrski spopad. Umetnica s prostorsko postavitvijo, prilagojeno specifič…
  • Karel Plemenitaš

    Ujeti prostori. Pregledna razstava ob 70-letnici

    02. 08. 2024 - 09. 02. 2025

    Umetnik Karel Plemenitaš bo v letu 2024 napolnil 70 let. Kostanjeviški publiki se je prvič predstavil s svojimi grafičnimi deli leta 1982 v Lamutovem likovnem salonu, ter leta 2008 z avtorsko instalacijo na grafiki baziranih del v Lapidariju GBJ. Tokratna razstava, s katero se avtor ponovno …
  • XVIII. postavitev v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića

    Bogdan Borčić & Tihomir Pinter: V dialogu

    08. 02. 2024 - 31. 01. 2025

    V sklopu osemnajste postavitve v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića smo v dialog postavili dela slikarja in grafika Bogdana Borčića in fotografa Tihomirja Pinterja, ki ne ozirajoč se na rabo različnih umetniških medijev komunicirajo s stališča zgodovinske perspektive in duha časa.

Razstave / Prihajajoče

  • Ana Vrtačnik

    11. 04. 2025 - 29. 06. 2025

    Kmalu v Lapidariju GBJ. Slikarski objekti, ki jih ustvarja in poudarjajo teksturo, svetlobo in gibanje, so hkrati ekspresivni in minimalni, lepi v svoji preprostosti, a polni čustev. Materiali, ki jih uporablja, so popolnoma ekološki, saj večinoma dela s polstjo in volno, ki ju dobi od …