D K V / Dugo, Kusterle, Valvassori: Tri zgodbe z meje.
19. 10. 2018 – 07. 04. 2018
V novih razstavnih prostorih GBJ predstavljamo tri mednarodno uveljavljene sodobne umetnike, ki živijo in delujejo na širšem področju Gorice; Franca Duga (1941), Roberta Kusterleta (1948) in Giorgia Valvassorija (1947). Razstava DKV. Dugo Kusterle Valvassori. Tri zgodbe z meje, predstavlja v zadnjih dveh desetletjih nastalo, slogovno in vsebinsko povsem različno, likovno produkcijo umetnikov, ki se tokrat prvič predstavljajo skupaj. Razstava je nastala v sklopu čezmejnega projekta Pilonove galerije Ajdovščina in ERPAC – Ente Regionale per il Patrimonio Culturale della Regione Autonoma Friuli Venezia Giulia.
Ideja, da bi združili tri umetnike, ki se tako razlikujejo po značaju, načinu dela, oblikah izražanja in celo v tem, kako pojmujejo umetnost, a ki jih označuje skupen prostor ob meji, vzbuja v nas razmislek o tem, ali jih lahko primerjamo in najdemo sorodno napetost, podobno težnjo po videti dlje, onkraj meje, ki jo sami pojmujejo kot izziv in je zanje torej prej povod za širitev kot omejitev.
Delo vsakega od treh so večkrat postavili v odnos z mejo: v zapisu o delu Franca Duga je Marco Goldin omenil »mejo kot eksistenčno stanje«; Giorgio Bonomi je v razmišljanju o umetniškem razvoju Giorgia Valvassorija povedal, da »živeti in delati v prostoru ob meji je močno zaznamovalo njegovo delo, kot tudi njegovo življenje«; Roberto Kusterle je sam v intervjuju priznal, da je prostor, kjer živi, pomemben, ko je govoril o »močni srednjeevropski dediščini, določenem tipu vizije, o uporabi goste črnine […]. Zgodovina nam še teče v žilah«.
Zgodba Franca Duga se začne z zgledom z vzhoda, na začetku svoje slikarske in graverske kariere ga slikar in grafik Jiří Anderle ni prevzel nič manj kot Rembrandt. Dugo občuduje preciznost in včasih neusmiljenost črte, s katero češki umetnik razišče najtemnejše plati človeštva v dimenziji izven časa, ter njegovo drznost, ko brez prikrivanja in brez cenzure na nadrealističen način razkrije resnico, ki je včasih tudi grozna; pri Rembrandtu opazuje tehniko, mojstrsko podajanje luči in senc, sposobnost psihološkega poglabljanja, in to Dugo ponovi v svojem delu, začenši z avtoportreti, ki v teku njegovega življenja registrirajo minevanje časa.
Fotografija v delu Roberta Kusterleta postane sredstvo, ki izbriše vse meje med resnico in pretvarjanjem oziroma ju tako pomeša, da ni več mogoče razločiti, kaj je realno in kaj ni, in ju spremeni v to, kar bi lahko bilo. Rdeča nit povezuje delo iz preteklih let s sodobnim tako z vidika tehnike kot z vidika vsebine: avtorja očara odnos med človekom in naravo. Narava pride naproti umetniku skoraj naključno, ko se sprehaja ob morju ali reki. Narava je v tem primeru zemlja, voda, kamni in vse, kar voda prenaša in lahko tudi delno spremeni v primerjavi s tem, kar je bilo v začetku, in na ta način sugerira nove svetove, nove zgodbe.
Kar ponuja Giorgio Valvassori, je igra nasprotij, za katero izbere elemente, materiale in oblike, ki so vezani na bistvenost geometrije in prostora, blaga in lesa, železa in svinca. Oblike prikličejo v spomin situacije, predmeti interagirajo s prostorom in gledalcem, kipi in instalacije spodbudijo drugačno percepcijo, ki destabilizira zdravo pamet tako, da zoperstavi videzu realnost vsakdana in se pri tem igra z antinomijami, ironijo in dramo, lahkotnostjo in težkostjo, pojmom in materialnostjo, z dvoumnostjo nasploh.
(Franca Marri, iz kataloga razstave)
Foto: Alja Fir, arhiv GBJ
Razstave / Aktualne
Ana Vrtačnik
Učinek dotika
11. 04. 2025 - 29. 06. 2025
Razstava Ane Vrtačnik Učinek dotika v Lapidariju Galerije Božidar Jakac z izzivanjem tradicionalnih muzejskih konvencij o prepovedi dotika odpira vprašanja o telesni izkušnji in dovoljuje neposreden stik z umetninami. Vse, česar se dotaknemo, se dotakne tudi nas. Likovno delo se nas obič…Bogdan Borčić & Johnny Friedlaender
V dialogu
08. 02. 2025 - 25. 01. 2026
V sklopu XIX. postavitve v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića v dialog postavljamo dela dveh velikih umetnikov in mojstrov grafike, Bogdana Borčića in Johnnyja Friedlaenderja.
Dragica Čadež
15. 01. 2025 - 01. 06. 2025
Manjša retrospektivna razstava Dragice Čadež predstavlja presek več kot petdesetletnega opusa kiparke, ki od sredine 60. let dodobra zaznamovala slovenski in širši regionalni kulturni prostor. V Galeriji Božidar Jakac smo razstavo postavili ob praznovanju kiparkinega prejema Prešernove …
Razstave / Prihajajoče
Dušan Fišer
26. 09. 2025 - 08. 02. 2026
Razstava Dušana Fišerja v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila presek njegovih pretežno novejših del, ki bodo prilagojena specifičnemu ambientu.
Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije
12. 09. 2025 - 15. 02. 2026
Razstava Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije bo obeležila 50. obletnico Galerije Božidar Jakac in predstavila bogato zbirko del, Zbirko Gorjupove galerije, ki nastaja že vse od leta 1957 kot najstarejša zbirka muzeja.
Vesna Perunović
Paradigma doma
25. 07. 2025 - 30. 11. 2025
Razstava umetnice Vesne Perunović, ki živi in dela med Kanado in Srbijo, na ogled postavlja dela iz preteklih petnajstih let, ko se je z različnimi sredstvi ubadala s premišljanji o vzpostavljanju in predstavljanju identitete.
30. mednarodni simpozij kiparjev Forma viva
01. 07. 2025 - 01. 08. 2025
Ena največjih manifestacij na vizualnem področju v naši polpretekli zgodovini, Mednarodni simpozij kiparjev Forma viva, bo v letu 2025 na delovišču v Kostanjevici na Krki izvedena že tridesetič.
Ivo Prančič
Pregledna razstava
16. 05. 2025 - 24. 08. 2025
Kmalu v GBJ! Pregledna razstava bo predstavila obsežen slikarski opus Iva Prančiča, ki že od sredine 80. let 20. stoletja pomembno prispeva k razvoju nemimetičnega in ekspresivnega slikarstva v Sloveniji in širši regiji.
Apolonija Simon
Nedokončane zgodbe
09. 05. 2025 - 31. 08. 2025
Kmalu v GBJ! Samostojna razstava slikarke Apolonije Simon: Nedokončane zgodbe v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila njena novejša slikarska dela. Simon je ena vidnejših slikark v slovenskem kulturnem prostoru, ki zmore ustvarjati dela velikih dimenzij z izjemno aktualnimi tematikami.
Iztok Maroh
Aluzije
16. 05. 2008 - 22. 06. 2008
Vesna Perunović
Paradigma doma
25. 07. 2025 - 30. 11. 2025