Razstava

Cisterscapes, kulturna krajina cistercijanov

31. 05. 2024 – 31. 12. 2024

O mednarodnem projektu Cisterscapes in prejemu Znaka evropske dediščine:

Galerija Božidar Jakac Kostanjevica na Krki in Muzej krščanstva na Slovenskem iz Stične sta se v letu 2019, ob finančni podpori Ministrstva za kulturo RS, vključili v mednarodni projekt povezovanja in ohranjanja kulturne krajine ter dediščine cistercijanov v Evropi, Cisterscapes – Cistercian Landscapes Connecting Europe. V projektu sodeluje mreža sedemnajstih sodelujočih institucij v delujočih ali nekdanjih cistercijanskih samostanih iz šestih evropskih držav: Nemčije, Francije, Avstrije, Češke, Poljske in Slovenije. Kriteriji za sodelovanje pri projektu so bili znanstvena primerljivost in povezanost samostanov proti vzhodni širitveni črti linij Morimond in Clairvaux in njihova zgodnja ustanovitev (12. ali začetek 13. stoletja). Odločilni dejavnik je bila vsaj deloma ohranjena kulturna krajina z vidnimi strukturami okoli posameznih samostanov ter zadosten dostop do zgodovinskih virov in arhivskih dokumentov. Pomemben kriterij je predstavljala tudi obstoječa turistična infrastruktura ter odprtost samostanov javnosti.

Cistercijanske pokrajine so poseben primer zgodovinske kulturne krajine, ki je opredeljena kot skupno delo človeka in narave ter je nastala tekom zgodovine. Kulturne krajine v smislu ohranjanja dediščine predstavljajo najcelovitejšo raven materialne kulturne dediščine, saj lahko vključujejo tudi vse druge skupine dediščine: spomenike, vasi, mesta in odprto podeželje. Cistercijanske krajine odražajo politiko naselitev cistercijanov, oblike in tehnike uporabe zemljišč v kmetijske in gospodarske namene ter njihovo prilagajanje naravnim razmeram in duhovnim smernicam.
Zgodovinska kulturna krajina je nosilec zgodovine in identitete tudi za prebivalce teh območij v današnjem času, čeprav prebivalci teh sledi pogosto ne prepoznajo in ne povezujejo (več) s cistercijanskimi samostani. Obvladovanje in podrejanje prostora cistercijanskega reda se v mnogih sorodnih elementih pokrajin po celi Evropi jasno izraža še danes in tvori zanimiv zgodovinski spomin na minula stoletja, ko so Evropo pred pojavom politično-ekonomskih zvez kot je Evropska unija, transnacionalno povezovale ravno mreže kontemplativnih redov s svojimi postojankami.
Cilji projekta so popularizacija znanja o kulturni krajini cistercijanov preko skupne baze podatkov in spletne strani ter aplikacije za transnacionalno pohodniško pot. Po letih raziskovanja in dela na projektu ter skupne kandidature smo bili v aprilu 2024 vsi partnerji projekta nagrajeni z Znakom evropske dediščine, ki ga podeljuje Evropska komisija.

O razstavi:

Skupna panojska razstava v Galeriji Božidar Jakac – Muzeju moderne in sodobne umetnosti ponuja vpogled v kulturno krajino obeh cistercijanskih samostanov, nekdanjega v Kostanjevici na Krki in še delujočega v Stični. Po splošnem uvodu o zgodovini cistercijanskega reda in obeh samostanih v Sloveniji, so glavne značilnosti cistercijanske kulturne krajine predstavljene po tematskih sklopih: gospodarski in obrambni objekti, vinogradništvo, grangije (pristave), mlinarstvo, dvorci in gradovi, cerkve, ribniki in gozdovi. Podatke o elementih kulturne krajine smo zbirali v preteklih letih in jih vnesli v mednarodno spletno bazo, ki je služila kot osnova za vsebinske sklope. Razstavo dopolnjujejo muzejski predmeti in replike, ki so povezani z obema samostanoma. Razstava bo na ogled tudi v Muzeju krščanstva na Slovenskem naslednje leto od 18. 9. do 21. 12. 2025.

 

Organizatorja razstave: Galerija Božidar Jakac – Muzej moderne in sodobne umetnosti in Muzej krščanstva na Slovenskem

Kustosa razstave: Kristina T. Simončič, Simon Vidic

Razstave / Aktualne

  • Bogdan Borčić & Johnny Friedlaender

    V dialogu

    08. 02. 2025 - 25. 01. 2026

    V sklopu XIX. postavitve v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića v dialog postavljamo dela dveh velikih umetnikov in mojstrov grafike, Bogdana Borčića in Johnnyja Friedlaenderja.

  • Dragica Čadež

    15. 01. 2025 - 01. 06. 2025

    Manjša retrospektivna razstava Dragice Čadež predstavlja presek več kot petdesetletnega opusa kiparke, ki od sredine 60. let dodobra zaznamovala slovenski in širši regionalni kulturni prostor. V Galeriji Božidar Jakac smo razstavo postavili ob praznovanju kiparkinega prejema Prešernove …

Razstave / Prihajajoče

  • Dušan Fišer

    26. 09. 2025 - 08. 02. 2026

    Razstava Dušana Fišerja v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila presek njegovih pretežno novejših del, ki bodo prilagojena specifičnemu ambientu.

  • Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije

    12. 09. 2025 - 15. 02. 2026

    Razstava Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije bo obeležila 50. obletnico Galerije Božidar Jakac in predstavila bogato zbirko del, Zbirko Gorjupove galerije, ki nastaja že vse od leta 1957 kot najstarejša zbirka muzeja.

  • Vesna Perunović

    Paradigma doma

    25. 07. 2025 - 30. 11. 2025

    Razstava umetnice Vesne Perunović, ki živi in dela med Kanado in Srbijo, na ogled postavlja dela iz preteklih petnajstih let, ko se je z različnimi sredstvi ubadala s premišljanji o vzpostavljanju in predstavljanju identitete.

  • 30. mednarodni simpozij kiparjev Forma viva

    01. 07. 2025 - 01. 08. 2025

    Ena največjih manifestacij na vizualnem področju v naši polpretekli zgodovini, Mednarodni simpozij kiparjev Forma viva, bo v letu 2025 na delovišču v Kostanjevici na Krki izvedena že tridesetič.

  • Ivo Prančič

    Pregledna razstava

    16. 05. 2025 - 24. 08. 2025

    Pregledna razstava bo predstavila obsežen slikarski opus Iva Prančiča, ki že od sredine 80. let 20. stoletja pomembno prispeva k razvoju nemimetičnega in ekspresivnega slikarstva v Sloveniji in širši regiji.

  • Apolonija Simon

    09. 05. 2025 - 31. 08. 2025

    Kmalu v GBJ! Samostojna razstava slikarke Apolonije Simon v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila njena novejša slikarska dela. Simon je ena vidnejših slikark v slovenskem kulturnem prostoru, ki zmore ustvarjati dela velikih dimenzij z izjemno aktualnimi tematikami.

  • Ana Vrtačnik

    11. 04. 2025 - 29. 06. 2025

    Kmalu v GBJ! Slikarski objekti, ki jih ustvarja Ana Vrtačnik, poudarjajo teksturo, svetlobo in gibanje ter so hkrati ekspresivni in minimalni, lepi v svoji preprostosti, a polni čustev. Materiali, ki jih uporablja, so popolnoma ekološki, saj večinoma dela s polstjo in volno, ki ju dobi od …