Bogdan Borčić & Gustav Gnamuš: V dialogu
08. 02. 2023 – 01. 02. 2024
XVII. postavitev v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića
Letošnja postavitev nadaljuje lani začeti cikel dialogov umetniških del Bogdana Borčića z drugimi umetniki in tokrat sooča dela Bogdana Borčića in Gustava Gnamuša, dveh velikanov slovenskega postmodernega slikarstva. Njuni življenjski poti sta pogosto tekli vzporedno, saj sta bila sodelavca na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in dobra prijatelja. Hkrati sta oba prejemnika Prešernove nagrade za življenjsko delo.
Zgodba, ki jo gradi dvogovor njunih del, je časovno umeščena v 80. leta prejšnjega stoletja, ko sta se ustvarjalna izraza obeh umetnikov približala drug drugemu. Borčić se na začetku 80. let vrne k slikarstvu po plodnem desetletju ustvarjanja motivov školjk v grafiki. Gnamuš pa v 80. letih opusti uporabo razpršilca, s katerim je v predhodnem obdobju gradil svoje slike velikih formatov, ter se vrne h gradnji slik z osebnim stikom – dotikom poteze čopiča na platno ali na papir manjših dimenzij. Borčić se v tem obdobju naveže na izročilo ameriškega abstraktnega ekspresionizma in minimalizma, ki ga je že nekaj let pred njim v svoji poetiki razvijal Gnamuš. V njunih delih tako najdemo odmeve in reference na slikarske prakse in ideje umetnikov smeri colour field painting, kot so Barnett Newman, Clifford Still in Mark Rothko.
Odvrnitev od upodabljanja vidnega, zunanjega in predmetnega sveta je obrnila pozornost obeh umetnikov k raziskovanju slikovnega polja. Postavitev odpirajo Gnamuševe risbe s svinčnikom-grafitom v tehniki frotaž ter Borčićeva grafika in pasteli, kjer sivine prehajajo v barvno paleto rjavo- oranžnih odtenkov. Sorodnost umetniških izrazov je vidna v gradnji svetlobe in temnine v prepletanju ožjih in širših trakov barvnih plasti, ki se nalagajo druga na drugo v črtkanih vzorcih geometrijskih oblik.
Nekaj del na razstavi se izvije iz časovnega obdobja 80. let, a v njih najdemo neposredno povezavo med Borčićem in Gnamušem. V opusu obeh umetnikov nekako izstopata dve sliki majhnih formatov v tehniki akril na platno, nastali okrog preloma tisočletja. Nobena od njiju nima naslova, druži ju uporaba enakih kontrastov črno-modre in dejstvo, da je bila po pripovedovanju umetnostne zgodovinarke dr. Nadje Gnamuš slika njenega očeta Borčiću zelo pri srcu. Borčić se je v svojih delih nekajkrat poklonil drugim umetnikom, ki so mu bili tako ali drugače blizu (Približevanje Rothku, Hommage Stupici, …). Letošnjo postavitev tako zaokrožuje veliko platno iz leta 2002, ki ga hrani Koroška galerija likovnih umetnosti, z naslovom Gustlnov štafelaj, hommage Gnamušu, ki priča o iskrenem ustvarjalnem in prijateljskem odnosu obeh umetnikov.
Kustosinja: Kristina T. Simončič
Razstave / Aktualne
Apolonija Simon
Nedokončane zgodbe
09. 05. 2025 - 31. 08. 2025
Samostojna razstava slikarke Apolonije Simon: Nedokončane zgodbe v nekdanji samostanski cerkvi predstavlja njena novejša slikarska dela. Simon je ena vidnejših slikark v slovenskem kulturnem prostoru, ki ustvarja dela velikih dimenzij z izjemno aktualnimi in angažiranimi tematikami.
Ana Vrtačnik
Učinek dotika
11. 04. 2025 - 29. 06. 2025
Razstava Ane Vrtačnik Učinek dotika v Lapidariju Galerije Božidar Jakac z izzivanjem tradicionalnih muzejskih konvencij o prepovedi dotika odpira vprašanja o telesni izkušnji in dovoljuje neposreden stik z umetninami. Vse, česar se dotaknemo, se dotakne tudi nas. Likovno delo se nas obič…Bogdan Borčić & Johnny Friedlaender
V dialogu
08. 02. 2025 - 25. 01. 2026
V sklopu XIX. postavitve v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića v dialog postavljamo dela dveh velikih umetnikov in mojstrov grafike, Bogdana Borčića in Johnnyja Friedlaenderja.
Dragica Čadež
15. 01. 2025 - 01. 06. 2025
Manjša retrospektivna razstava Dragice Čadež predstavlja presek več kot petdesetletnega opusa kiparke, ki od sredine 60. let dodobra zaznamovala slovenski in širši regionalni kulturni prostor. V Galeriji Božidar Jakac smo razstavo postavili ob praznovanju kiparkinega prejema Prešernove …
Razstave / Prihajajoče
Dušan Fišer
26. 09. 2025 - 08. 02. 2026
Razstava Dušana Fišerja v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila presek njegovih pretežno novejših del, ki bodo prilagojena specifičnemu ambientu.
Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije
12. 09. 2025 - 15. 02. 2026
Razstava Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije bo obeležila 50. obletnico Galerije Božidar Jakac in predstavila bogato zbirko del, Zbirko Gorjupove galerije, ki nastaja že vse od leta 1957 kot najstarejša zbirka muzeja.
Vesna Perunović
Paradigma doma
25. 07. 2025 - 30. 11. 2025
Razstava umetnice Vesne Perunović, ki živi in dela med Kanado in Srbijo, na ogled postavlja dela iz preteklih petnajstih let, ko se je z različnimi sredstvi ubadala s premišljanji o vzpostavljanju in predstavljanju identitete.
30. mednarodni simpozij kiparjev Forma viva
01. 07. 2025 - 01. 08. 2025
Ena največjih manifestacij na vizualnem področju v naši polpretekli zgodovini, Mednarodni simpozij kiparjev Forma viva, bo v letu 2025 na delovišču v Kostanjevici na Krki izvedena že tridesetič.
Ivo Prančič
Pregledna razstava
16. 05. 2025 - 24. 08. 2025
Otvoritev: 16. 5. 2025, ob 19.00! Pregledna razstava bo predstavila obsežen slikarski opus Iva Prančiča, ki že od sredine 80. let 20. stoletja pomembno prispeva k razvoju nemimetičnega in ekspresivnega slikarstva v Sloveniji in širši regiji.
Makedonski umetniki
02. 06. 1975 - 09. 06. 1975
30. mednarodni simpozij kiparjev Forma viva
01. 07. 2025 - 01. 08. 2025