Razstava

BAUNET: Černigoj / Teater in dela iz Zbirke Marie-Luise Betlheim

24. 09. 2016 – 02. 01. 2017

Skozi zgodovino pedagoških procesov težko najdemo projekt, ki bi v praksi kompleksneje zaobjel edukativne smernice, narejene po meri človeka, kot je to bilo v primeru Bauhausa. V samo štirinajstih letih delovanja je Bauhaus postal bistveno več kot šola, postal je humanistični model za prihodnost, ki se kljub temu, da bo kmalu minilo 100 let od ustanovitve še zdaleč ni izčrpal, njenega utemeljitelja Walterja Gropiusa pa tako mnogi prištevajo med utemeljitelje modernistične arhitekture. Ker avtorji Bauhausa sodijo v časovni okvir slovenskih avtorjev, začetnikov slovenskega ekspresionizma, katerih zbirke hrani Galerija Božidar Jakac, smo bili veseli možnosti, da v našem razstavišču združimo razstavi Černigoj / Teater, Loškega muzeja iz Škofje Loke ter dela iz Zbirke Marie-Luise Betlheim, ki so bila del velike razstave Bauhaus v sklopu projekta Bauhaus – Mreženje idej in prakse (BauNet), v organizaciji Muzeja za sodobno umetnost v Zagrebu in tako slovenskega umetnika Avgusta Černigoja (1898, Trst – 1985, Sežana) postavimo v kontekst z aktivnimi akterji Bauhausa v obdobju, ko je s to slovito šolo imel intenzivne stike tudi sam.

Zbirka Marie-Luise Betlheim vsebuje več kot sedemdeset umetniških del, nastalih pretežno v obdobju med 1921. in 1924. letom. Med njimi so dela znamenitih profesorjev in študentov Bauhausa: Paula Kleeja, Karla Petra Röhla, Franza Frahm-Hesslerja, Kurta Schwerdtfegerja, Lou Scheper, Hinnerka Scheperja, Farkasa Molnárja, Henrika Stefána, Sandora Bortnyika in drugih. Obenem zbirka vsebuje tudi dragocen dokumentarni material iz weimarskega obdobja Bauhausa o profesorjih in študentih kot so fotografije, zloženke, razna pisma in publikacije, kot tudi osebno korespondenco Marie-Luise s prijatelji v Weimarju v tridesetih letih.

Mednarodni projekt BauNet je nastal v sodelovanju štirih partnerjev: Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb (kot nosilca projekta), Universalmuseum Joanneum iz Graza, Akademije likovnih umjetnosti Sarajevo in Loškega muzeja Škofja Loka. Cilj projekta je bil temeljito raziskati in predstaviti aktivnosti in medsebojne povezave med umetniki jugovzhodne Evrope, ki so se šolali na priznani mednarodni šoli za arhitekturo, oblikovanje in vizualno umetnost – Bauhaus in njihov vpliv na umetniške prakse v petdesetih letih 20. stoletja v jugovzhodni Evropi ter zapuščino avantgardnih gibanj. Projekt je realiziran ob podpori programa Evropske unije Kultura 2007-2013.

Foto: Maruša Lapuh, arhiv GBJ

Razstave / Aktualne

  • Ana Vrtačnik

    Učinek dotika

    11. 04. 2025 - 29. 06. 2025

    Razstava Ane Vrtačnik Učinek dotika v Lapidariju Galerije Božidar Jakac z izzivanjem tradicionalnih muzejskih konvencij o prepovedi dotika odpira vprašanja o telesni izkušnji in dovoljuje neposreden stik z umetninami. Vse, česar se dotaknemo, se dotakne tudi nas. Likovno delo se nas obič…
  • Bogdan Borčić & Johnny Friedlaender

    V dialogu

    08. 02. 2025 - 25. 01. 2026

    V sklopu XIX. postavitve v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića v dialog postavljamo dela dveh velikih umetnikov in mojstrov grafike, Bogdana Borčića in Johnnyja Friedlaenderja.

  • Dragica Čadež

    15. 01. 2025 - 01. 06. 2025

    Manjša retrospektivna razstava Dragice Čadež predstavlja presek več kot petdesetletnega opusa kiparke, ki od sredine 60. let dodobra zaznamovala slovenski in širši regionalni kulturni prostor. V Galeriji Božidar Jakac smo razstavo postavili ob praznovanju kiparkinega prejema Prešernove …

Razstave / Prihajajoče

  • Dušan Fišer

    26. 09. 2025 - 08. 02. 2026

    Razstava Dušana Fišerja v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila presek njegovih pretežno novejših del, ki bodo prilagojena specifičnemu ambientu.

  • Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije

    12. 09. 2025 - 15. 02. 2026

    Razstava Smeri razvoja: Dela iz Zbirke Gorjupove galerije bo obeležila 50. obletnico Galerije Božidar Jakac in predstavila bogato zbirko del, Zbirko Gorjupove galerije, ki nastaja že vse od leta 1957 kot najstarejša zbirka muzeja.

  • Vesna Perunović

    Paradigma doma

    25. 07. 2025 - 30. 11. 2025

    Razstava umetnice Vesne Perunović, ki živi in dela med Kanado in Srbijo, na ogled postavlja dela iz preteklih petnajstih let, ko se je z različnimi sredstvi ubadala s premišljanji o vzpostavljanju in predstavljanju identitete.

  • 30. mednarodni simpozij kiparjev Forma viva

    01. 07. 2025 - 01. 08. 2025

    Ena največjih manifestacij na vizualnem področju v naši polpretekli zgodovini, Mednarodni simpozij kiparjev Forma viva, bo v letu 2025 na delovišču v Kostanjevici na Krki izvedena že tridesetič.

  • Ivo Prančič

    Pregledna razstava

    16. 05. 2025 - 24. 08. 2025

    Kmalu v GBJ! Pregledna razstava bo predstavila obsežen slikarski opus Iva Prančiča, ki že od sredine 80. let 20. stoletja pomembno prispeva k razvoju nemimetičnega in ekspresivnega slikarstva v Sloveniji in širši regiji.

  • Apolonija Simon

    Nedokončane zgodbe

    09. 05. 2025 - 31. 08. 2025

    Kmalu v GBJ! Samostojna razstava slikarke Apolonije Simon: Nedokončane zgodbe v nekdanji samostanski cerkvi bo predstavila njena novejša slikarska dela. Simon je ena vidnejših slikark v slovenskem kulturnem prostoru, ki zmore ustvarjati dela velikih dimenzij z izjemno aktualnimi tematikami.