Razstava

BAUNET: Černigoj / Teater in dela iz Zbirke Marie-Luise Betlheim

24. 09. 2016 – 02. 01. 2017

Skozi zgodovino pedagoških procesov težko najdemo projekt, ki bi v praksi kompleksneje zaobjel edukativne smernice, narejene po meri človeka, kot je to bilo v primeru Bauhausa. V samo štirinajstih letih delovanja je Bauhaus postal bistveno več kot šola, postal je humanistični model za prihodnost, ki se kljub temu, da bo kmalu minilo 100 let od ustanovitve še zdaleč ni izčrpal, njenega utemeljitelja Walterja Gropiusa pa tako mnogi prištevajo med utemeljitelje modernistične arhitekture. Ker avtorji Bauhausa sodijo v časovni okvir slovenskih avtorjev, začetnikov slovenskega ekspresionizma, katerih zbirke hrani Galerija Božidar Jakac, smo bili veseli možnosti, da v našem razstavišču združimo razstavi Černigoj / Teater, Loškega muzeja iz Škofje Loke ter dela iz Zbirke Marie-Luise Betlheim, ki so bila del velike razstave Bauhaus v sklopu projekta Bauhaus – Mreženje idej in prakse (BauNet), v organizaciji Muzeja za sodobno umetnost v Zagrebu in tako slovenskega umetnika Avgusta Černigoja (1898, Trst – 1985, Sežana) postavimo v kontekst z aktivnimi akterji Bauhausa v obdobju, ko je s to slovito šolo imel intenzivne stike tudi sam.

Zbirka Marie-Luise Betlheim vsebuje več kot sedemdeset umetniških del, nastalih pretežno v obdobju med 1921. in 1924. letom. Med njimi so dela znamenitih profesorjev in študentov Bauhausa: Paula Kleeja, Karla Petra Röhla, Franza Frahm-Hesslerja, Kurta Schwerdtfegerja, Lou Scheper, Hinnerka Scheperja, Farkasa Molnárja, Henrika Stefána, Sandora Bortnyika in drugih. Obenem zbirka vsebuje tudi dragocen dokumentarni material iz weimarskega obdobja Bauhausa o profesorjih in študentih kot so fotografije, zloženke, razna pisma in publikacije, kot tudi osebno korespondenco Marie-Luise s prijatelji v Weimarju v tridesetih letih.

Mednarodni projekt BauNet je nastal v sodelovanju štirih partnerjev: Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb (kot nosilca projekta), Universalmuseum Joanneum iz Graza, Akademije likovnih umjetnosti Sarajevo in Loškega muzeja Škofja Loka. Cilj projekta je bil temeljito raziskati in predstaviti aktivnosti in medsebojne povezave med umetniki jugovzhodne Evrope, ki so se šolali na priznani mednarodni šoli za arhitekturo, oblikovanje in vizualno umetnost – Bauhaus in njihov vpliv na umetniške prakse v petdesetih letih 20. stoletja v jugovzhodni Evropi ter zapuščino avantgardnih gibanj. Projekt je realiziran ob podpori programa Evropske unije Kultura 2007-2013.

Foto: Maruša Lapuh, arhiv GBJ

Razstave / Aktualne

  • Odmaknjeni pogled: Nova stvarnost in realizmi v Srednji Evropi (1925-1933)

    22. 11. 2024 - 23. 03. 2025

    Mednarodna razstava Odmaknjeni pogled: Nova stvarnost in realizmi v Srednji Evropi (1925-1933) se osredotoča na zgodovinsko obdobje druge polovice 20. in začetka 30. let prejšnjega stoletja v srednji Evropi, ko je ekspresionizem, ki je takrat prevladoval v moderni umetnosti, izgubil svoj …
  • Duba Sambolec

    Uničenje/Singularnost

    20. 09. 2024 - 09. 02. 2025

    Razstava z naslovom Uničenje/Singularnost v nekdanji samostanski cerkvi GBJ predstavlja celostno delo umetnice Dube Samobolec, ki se tako odziva na eno izmed (še vedno) grozečih nevarnosti sodobnega časa – globalni jedrski spopad. Umetnica s prostorsko postavitvijo, prilagojeno specifič…
  • Karel Plemenitaš

    Ujeti prostori. Pregledna razstava ob 70-letnici

    02. 08. 2024 - 09. 02. 2025

    Umetnik Karel Plemenitaš bo v letu 2024 napolnil 70 let. Kostanjeviški publiki se je prvič predstavil s svojimi grafičnimi deli leta 1982 v Lamutovem likovnem salonu, ter leta 2008 z avtorsko instalacijo na grafiki baziranih del v Lapidariju GBJ. Tokratna razstava, s katero se avtor ponovno …
  • XVIII. postavitev v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića

    Bogdan Borčić & Tihomir Pinter: V dialogu

    08. 02. 2024 - 31. 01. 2025

    V sklopu osemnajste postavitve v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića smo v dialog postavili dela slikarja in grafika Bogdana Borčića in fotografa Tihomirja Pinterja, ki ne ozirajoč se na rabo različnih umetniških medijev komunicirajo s stališča zgodovinske perspektive in duha časa.

Razstave / Prihajajoče

  • Ana Vrtačnik

    11. 04. 2025 - 29. 06. 2025

    Kmalu v Lapidariju GBJ. Slikarski objekti, ki jih ustvarja in poudarjajo teksturo, svetlobo in gibanje, so hkrati ekspresivni in minimalni, lepi v svoji preprostosti, a polni čustev. Materiali, ki jih uporablja, so popolnoma ekološki, saj večinoma dela s polstjo in volno, ki ju dobi od …